Wszystko o spółce jawnej
Spółka jawna stanowi najprostszą i najbardziej przystępną formę prowadzenia działalności gospodarczej spośród tych, które są uregulowane w kodeksie spółek handlowych. Osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i niebędąca inną spółką handlową. Nie posiada osobowości prawnej. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
Spółkę jawną możemy założyć na trzy sposoby:
- W drodze umowy pomiędzy wspólnikami,
- W drodze fakultatywnego przekształcenia spółki cywilnej w jawną,
- W drodze przekształcenia każdej spółki handlowej w jawną.
Krok pierwszy – Umowa
Umowa spółki jawnej rejestrowanej tradycyjną drogą powinna zostać zawarta na piśmie. W przeciwnym razie umowa będzie nieważna. Umowa powinna zwierać
- firmę i siedzibę spółki,
- określenie wkładów wnoszonych przez każdego ze wspólników i ich wartość,
- przedmiot działalności spółki,
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Krok drugi – Rejestracja spółki w KRS
Dla powstania spółki jawnej wymagane jest wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłosić spółkę do rejestru. Spółka jawna wpisywana jest do KRS jako przedsiębiorca. Zgłoszenie spółki jawnej powinno zawierać:
- firmę, siedzibę i adres spółki,
- przedmiot działalności spółki,
- nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
- nazwiska i imiona osób upoważnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji,
- złożone wobec sądu lub notarialnie poświadczone wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki.
Krok trzeci – wpis do KRS, NIP i REGON
Jeżeli złożony w sądzie rejestrowym wniosek jest prawidłowy, sąd wpisze spółkę jawną do rejestru przedsiębiorców. Następnie dane objęte treścią wpisu (tzw. dane podstawowe spółki) zostaną przekazane drogą elektroniczną do Centralnego Rejestru Podmiotów, Krajowej Ewidencji Podatników oraz rejestru REGON, a także do ZUS.
Po zamieszczeniu danych podstawowych w CRP, KEP czy rejestrze REGON spółce jawnej zostanie nadany odpowiednio NIP i REGON. Co więcej, informacja o tych numerach trafi z urzędów do sądu rejestrowego drogą elektroniczną i wówczas zostaną one zamieszczone w KRS. Natomiast spółka powinna otrzymać zaświadczenie o dokonaniu wpisu NIP/REGON do KRS. Zaświadczenie to, co do zasady, będzie dostarczane wraz z postanowieniem sądu rejestrowego dotyczącym wpisu spółki do KRS. Wpisy NIP i REGON do KRS są wolne od opłat. Ujawnienie NIP w rejestrze stanowi potwierdzenie jego nadania. Urząd skarbowy nie będzie wydawał odrębnego poświadczenia.
Mając numery KRS, NIP i REGON wspólnicy mogą założyć rachunek bankowy dla spółki czy zadbać o pieczątkę firmową dla niej.
Krok czwarty – obowiązki wobec urzędów
Nowa spółka w terminie 21 dni od dnia uzyskania wpisu w KRS zobowiązana jest złożyć zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających na druku NIP-8. Składa się je wyłącznie w urzędzie skarbowym. Dane uzupełniające z CRP, KEP zostaną przekazane elektronicznie do rejestru REGON i Centralnego Rejestru Płatników Składek. W przypadku ZUS w NIP-8 zaznaczyć należy czy spółka jest płatnikiem składek w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy tym w spółce jawnej to każdy ze wspólników (osób fizycznych) jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia. Natomiast spółka jest płatnikiem składek jedynie za osoby objęte obowiązkiem ubezpieczeń (np. pracowników). Odrębnie od obowiązków spółki każdy ze wspólników musi w ZUS dokonać zgłoszenia siebie jako płatnika składek oraz jako osobę ubezpieczoną. Spółka może także dokonać rejestracji dla potrzeb VAT. W niektórych sytuacjach rejestracja taka jest obowiązkowa.
Tagi: Firma, rejestracja, Spółka, własna działalność