Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112
The Ultra theme is Themify's flagship theme. It's a WordPress designed to give you more control on the design of your theme. Built to work seamlessly with our drag & drop Builder plugin, it gives you the ability to customize the look and feel of your content.

Mechanizm podzielonej płatności czyli split payment

Duże zmiany czekają Vat-owców od 1 kwietnia 2018 roku. Według nowych przepisów każdy podatnik VAT będzie musiał podsiadać oddzielny rachunek bankowy na który będzie wpłacał wartość zapłaconego podatku co zgodnie z aktualną Oceną Skutków Regulacji w ciągu 10 lat ma przyczynić się do ograniczenia oszustw w VAT na 89 mld zł, a pozytywne skutki dla budżetu po uwzględnieniu skrócenia terminu na zwrot VAT do 25 dni wyniosą 81,5 mld zł.

Czym jest mechanizm podzielonej płatności.

Mechanizm split payment ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Mimo że nie będzie obowiązkowy, Ministerstwo Finansów będzie zachęcać do korzystania z niego. Zgodnie z obecnymi założeniami projektu ustawy o mechanizmie split payment, nabywca płacąc za towar lub usługę będzie dzielił całość ceny na kwotę netto i VAT. Do tej pory nabywca po otrzymaniu faktury wpłacał na rachunek sprzedawcy całość kwoty, czyli wartość brutto. Po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności, kwota będzie automatycznie rozdzielana na dwie części. Cena netto będzie spływała, tak jak dotychczas, na „zwykły” rachunek bankowy, wskazany przez sprzedawcę lub usługodawcę. Natomiast kwota podatku VAT będzie przelewana na oddzielny rachunek VAT.

Efektem wprowadzonych zmian będzie to, że sprzedawca będzie miał do dyspozycji jedynie kwotę netto, a pieniądze znajdujące się na koncie VAT mimo, że będą własnością podatnika będzie można wykorzystać tylko według obwiązujących zasad funkcjonowania tego rachunku. Kwota VAT będzie dostępna jedynie na płatności VAT dla innych kontrahentów lub zobowiązania VAT dla urzędu skarbowego.

Korzyści płynące ze split payment.

Jeżeli sejm przyjmie projekt ustawy, mechanizm split payment nie będzie obowiązkowy, jednak podatnicy, którzy będą stosować podzieloną płatność, mogą liczyć na korzyść:

  • Przede wszystkim w postaci większej ochrony przed posądzeniem ich o udział w przestępczym procederze,
  • Przedsiębiorca, który zapłaci korzystając z tego mechanizmu nie będzie podlegał sankcji VAT-owskiej,
  • Nie będzie miał naliczonych odsetek za zwłokę,
  • Nie będzie solidarnie odpowiedzialny podatkowo z dostawcą towarów.

Ostatni punkt jest szczególnie ważny dla firm działających w branżach wrażliwych: wyroby stalowe, paliwa, niektóre metale szlachetne i wyroby elektroniczne.

Jak przygotować się do nadchodzących zmian?

Wprowadzenie nowego rozwiązania podatkowego planowane jest na początek przyszłego roku. Jednak przedsiębiorcy znacznie wcześniej powinni być gotowi na zmiany. Właściciele firm, którzy są podatnikami VAT, powinni upewnić się, czy banki, w których mają otwarte rachunki rozliczeniowe, wyodrębniły im specjalne rachunki VAT. Zgodnie z założeniami projektu, banki będą zobowiązane do otwarcia i prowadzenia subkonta. Taka usługa oferowana będzie bezpłatnie. Dodatkowo firmy muszą się upewnić, czy system księgowy, z którego korzystają na co dzień, zostanie dostosowany do nadchodzących zmian.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *